Mesterséges gyémánt ékszerek

Mi az a mesterséges gyémánt?

A mesterséges gyémántok, más néven szintetikus gyémántok, olyan kövek, amelyeket laboratóriumi körülmények között állítottak elő. Ezeket szigorúan ellenőrzött körülmények között hozzák létre, amelyek utánozzák a gyémántképződés természetes folyamatát. Az eredmény egy valódi gyémánt, amelynek fizikai és kémiai tulajdonságai teljes mértékben megegyeznek a természetben található gyémántokéval.

Milyen módszerekkel lehet mesterséges gyémántot előállítani?

A mesterséges gyémánt létrehozásához a szakemberek HPHT (High Pressure -High Temperature, magyarul nagy nyomás-magas hőmérséklet) vagy CVD (Chemical Vapour Deposition, magyarul kémiai gőzfázisú leválasztás) módszert használnak.

Szintetikus gyémánt előállítása HPHT módszerrel

A nagynyomású, magas hőmérsékletű (HPHT) eljárás a mesterséges gyémántok előállítására ritkábban használt módszer. Ez a módszer a természetben előforduló extrém nyomást és hőmérsékletet utánozza, amely a természetes gyémántok létrehozásához szükséges. A HPHT-eljárás során a tudósok egy kis darab gyémántcsíra-anyagot helyeznek olyan környezetbe, amely a Föld mélyét utánozza. A grafit és fémkatalizátor keverékét több ezer Celsius-fokra hevítik, majd az anyagot erős nyomásnak vetik alá, miközben szénatomokat adnak hozzá, hogy egy nagyobb gyémántszerkezetet hozzanak létre.

Laborgyémánt előállítása CVD módszerrel

A kémiai gőzfázisú leválasztás (CVD) a leggyakoribb és legszélesebb körben elterjedt szintetikus gyémánt előállítási módszer, mivel viszonylag egyszerű gépesítése és alacsonyabb az energiaigénye mint a HPHT eljárásnak. Ebben az eljárásban a gyémántmagot szénben gazdag gázzal, például metánnal vagy acetilénnel teli környezetbe helyezik. Ezután plazmaív segítségével a gázt akár 1600 °C-os hőmérsékletre hevítik. Lényege, hogy gáz halmazállapotú anyagból szenet kristályosítanak ki, így tulajdonképpen gyémántokat nevelnek. A hevítés során a szén- és hidrogénatomok szétválnak, a szénatomok pedig lerakódnak (nagyobb részük grafitként, kisebb részük gyémántként).

A CVD gyémántokat a természetes gyémántok ikerpárjának is nevezhetjük. Teljesen ugyanolyan tulajdonságaik, fényük, atomszerkezetük és megjelenésük van, de sokkal fenntarthatóbbak mind emberi, mind környezeti szempontból, ezért is nevezzük őket sokszor etikus gyémántnak. A CVD gyémántokkal lehetőség van különböző formájú, méretű, színű és számú gyémánt létrehozásához. 

Mi a különbség a természetes és a mesterséges gyémánt között?

A valódi különbség a laboratóriumban előállított valamint a természetben bányászott gyémántok közt azok keletkezésében, és annak a környezetre gyakorolt hatásában rejlik. Bár a természetes gyémántok akár hetek vagy hónapok alatt is keletkezhetnek, de a gyémántok képződésének ideális magmatikus feltételei a földtörténet korai szakaszai után megszűntek, így azóta tudomásunk szerint nem képződtek új természetes gyémántok földünk gyomrában. A jelenleg bányászható gyémántok 1-3,3 milliárd évvel ezelőtt keletkeztek, és nem várható utánpótlásuk. Ezzel szemben laboratóriumban nemcsak gyorsabban, de újratermelhető módon állíthatók elő a drágakövek.

A másik fontos különbség ahogy fent is említettük, a környezetre gyakorolt hatás. A természetes gyémántok bányászata sok esetben emberek kizsákmányolásával, fekete kereskedelmet támogató módon, hatalmas környezeti terhelés mellett történhet. De nem csak maga a bányászati eljárás, hanem maga a teljes iparág rendkívül nagy környezeti lábnyommal bír. Gondoljunk csak a bányászati gépek előállításához szükséges eszközökre és azok munkaerő- és energiaigényére – a bányaliftektől a fúrókon át egészen a talajvíz-szivattyúkig. Nem is beszélve az imént felsorolt eszközök üzemanyag igényéről. 

A természetes gyémántok szerepe a nemzetközi terrorszervezetek és szervezett bűnözői hálózatok finanszírozásában is óriási, annak valuta-helyettesítő mivolta miatt. 

Ezzel szemben a laboratóriumban termesztett gyémántokat mesterséges körülmények között termesztik, mely során a természetes összetevőket olyan környezetben helyezik el, amely a természetes közeget modellezi. Nincs szükség külön munkaerőre azok bányászatához, nem környezetszennyező az előállításuk, és semmilyen etikai normával nem megy szembe kereskedelmük, így bátran nevezhetjük őket etikus gyémántoknak is.

Fontos megjegyezni, hogy a mesterséges gyémántok ugyanazokkal a fizikai és kémiai tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a természetben megtalálható ikerpárjaik.

Ékszer készítés mesterséges gyémánt felhasználásával

Ékszerészként mindig is kedvelt drágakövem volt a gyémánt, így örömmel vettem a szintetikus gyémántok megjelenését, amelyek minőségükben kifogástalanok, gyönyörűek, és bátran állíthatom, hogy sem emberi szemmel, sem a 10-szeres drágakőnagyító (vagyis lupé) segítségével nem vehető észre a kettő között különbség. A mesterséges gyémántok teljesen ugyanolyanok, mint természetes párjaik. Én magam sem tudtam megkülönböztetni őket mindaddig, amíg meg nem jelentek kifejezetten erre a célra szolgáló speciális műszerek.

Minden olyan 0,3ct-os és afeletti nagyságú laborgyémánt, amit én forgalmazok rendelkezik fényképes, egyedi sorszámmal ellátott nemzetközi certifikációval (IGI), melynek sorszámát minden esetben, lupéval jól látható módon, lézerrel beleégetik az adott kő peremébe. Így a megvásárolt drágakő a későbbiekben is bármikor könnyedén beazonosítható marad. Ilyen tanúsítvány látható az alábbi fotóimon is.

Nagy örömmel vállalom gyémánt ékszerek készítését arany és ezüst alapanyaggal is. Eljegyzési- és jegygyűrűk, évfordulós ékszer ajándékok, születésnapi ékszer ritkaságok mind-mind kerülnek ki műhelyemből, így készséggel megvalósítom az ön által elképzelt egyedi ékszert is. Az alábbi űrlapon keresztül írja meg nekem elképzelését vagy küldjön egy rajzot vagy mintát a tervezett ékszerről! Ha pedig szakmai segítségre van szüksége, azt javaslom jöjjön be személyesen üzletembe és beszéljük át a lehetőségeket. Várom szeretettel.

Mesterséges gyémánttal készült ékszerek

Az alábbi ékszereket Becsei Balázs személyesen készítette, a képek engedély nélküli felhasználása jogi következményeket von maga után. 

Kérem, lépjen velem kapcsolatba!

Érdeklődés / ajánlatkérés




    Amennyiben konkrét elképzelése van, itt feltöltheti:

    A csillaggal jelölt mezők kitöltése kötelező